• Varte rýchlejšie, lacnejšie a chutnejšie! Používajte tlakový hrniec


Tlakový hrniec rozhodne nesmie chýbať v žiadnej kuchyni. Šetrí váš čas, spotrebovanú energiu a vaše pokrmy sú chutnejšie. Rýchlejšie v ňom pripravíte nielen strukoviny, zemiaky, zeleninu, ale aj ďalšie suroviny.

Tlakový hrniec

Tlakový hrniec je uzatvorený hrniec na varenie slúžiaci k vareniu pri zvýšenom tlaku. Tento hrniec je často krát nazývaný aj Papinov hrniec. Názov je odvodený od francúzskeho fyzika Denisa Papina, ktorý stál za jeho zostrojením v roku 1679. Hrniec je vybavený vekom, ktorý je pri varení pevne spojení s hrncom. Para, ktorá vzniká v hrnci pri varení nemá kadiaľ uniknúť a tak sa v hrnci zvýši tlak.


Vyšší tlak pri varení
Vďaka vyššiemu tlaku, umožňuje vyššiu teplotu varenia. Pri normálnom tlaku je teplota varu vody pri 100 stupňoch Celzia, vďaka vareniu v tlakovom hrnci a zvýšenom tlaku to je približne 120 až 140 stupňov Celzia. To umožňuje rýchlejšie varenie. Kratším varením si pokrmy, ako napríklad zelenina, lepšie zachovajú svoju prirodzenú chuť. To robí jedlo pripravené použitím tlakového hrnca chutnejšie.

Ako vybrať správny tlakový hrniec?
V minulosti boli tlakové zväčša vyrobené z hliníku. Dnešné sa vyrábajú z kvalitnej nerezovej ocele. Tieto moderné hrnce majú už dvojité či trojité dno, vďaka tomu sa pokrmy na jeho dno nepripália.
Najčastejšie sú na pultoch hrnce o objeme 3 až 10 litrov. Vďaka rôznym objemom, môžete zvoliť taký, ktorý je ideálny práve pre vás. Na pamäti treba mať to, že tlakový hrniec na rozdiel od klasického hrnca neplníme až po vrch, ale maximálne približne do jeho dvoch tretín. Je to preto, aby mali priestor pary, ktoré sa v ňom vytvárajú.

Hrnce sú najčastejšie s pákovým, prípadne bajonetovým uzáverom. Všetky tlakové hrnce sú vybavené aj poistkou, to je pre prípad, že tlak v hrnci narastie na toľko, že by vystrelil veko a obsah po vašej kuchyni. Často krát sú tieto poistky rovno dve, prípadne je táto poistka nastaviteľné. Vďaka tomu si môžete tlak v hrnci prispôsobiť podľa surovín, ktoré v ňom práve varíte.

Okrem klasického tlakového hrnca určeného na varenie na sporáku je aj elektrický tlakový hrniec, ktorý má vo svojom dnes už zabudovaný systém pre varenie. Tieto však sú zväčša drahšie a v kuchyni potom zaberajú viac miesta.Dôležité pri výbere je aj to, na akom sporáku hrniec budete používať. Najčastejšie v našich domácnostiach sú plynový, elektrický či indukčný. Majte na pamäti, že pri používaní na indukčnej varnej doske, by ste mali vyberať indukčný riad. Cena samotného hrnca potom bude záležať nielen od jeho prevedenia, počtu a typu jeho poistiek ale aj od toho, na akom sporáku ho budete používať.

Recepty z mojej kuchyne fooddrink Kuchar len tak z pasie
Všetky práva vyhradené, vrátane loga. Šírenie obsahuje je možné s uvedením odkazu na môj blog. Akékoľvek iné šírenie obsahu týchto stránok bez súhlasu autora je zakázané. iGURMAN.com - Gabrielov "Food blog". Copyright © 2011