Odporúčaný príspevok

Čokoládový koláč

Pri nedávnom sledovaní televízie a prepínaní programov som zachytil recept na čokoládový koláč. Už neviem či to bola TV Paprika, alebo nejaký iný TV kanál. Každopádne sa pani kuchárka tvárila blažene pri degustácií. Recept bol jednoduchý. A keďže moja dcéra, asi o tri dni na to, chcela upiecť niečo "sladké", hovorím si, že tento jednoduchý čokoládový koláč by bolo niečo pre ňu. Tak som si len sadol do kuchyne a začal diktovať. Samozrejme som musel spomínať ako to v tom recepte bolo, keďže to boli americké hmotnostného jednotky. A tak sme aj vážili, zapisovali, keby že náhodou ten koláč bude tak chutný ako bol prezentovaný. Musím povedať, bol úžasný! Určite ho budeme opakovane, počas roku, znovu piecť. Suroviny: 200 g čokolády na varenie 6 vajec 170 g kryštálového cukru 170 g hnedého cukru 190 g hladkej múky 125 g masla 100 ml smotana na šľahanie (33%) Postup: Klasickú, otváraciu, okrúhlu formu na pečenie si vymastíme maslom, aj steny. N

Orechové rožky

Aj keď je už po Vianociach a tieto orechové rožky sú už dávno zjedené, nie sú určené len na sviatočný stôl. Tento recept nie je môj, je od príbuzenstva a tý ho majú tiež od niekoho. To nie je ale dôležité, hlavne že sú skvelé! Pôvodne som už nechcel publikovať takýto druh pečiva po sviatkoch, ale kedže fotografia zaujala, tak nech sa páči. Vyskúšajte. A dúfam, že si pochutíte.Suroviny: 4 dcl mlieko, štipka soli, trocha cukru, balícek droždia, 350 dkg polohrubej múky, 125g masla, 4 vajcia, 0,2 dcl rumu, 20 dkg kryštálového cukru, 20 dkg vlašských orechov, 20dkg strúhanky, 40dkg vanilkového-práškového cukru,2 kávové lyžicky mletej škorice, kôra z jedného citróna, 10dkg namočených hrozienok.

Postup: Do dvoch dcl vlažného mlieka pridáme rozdrvené droždie, trocha kryštálového cukru. Necháme trocha postáť. Vlejeme do misky s múkou, 3 vajciami, maslom, rumom, 5 dkg cukru a vypracujeme cesto. Necháme vykysnúť. Zatiaľ si pripravíme plnku. Dáme do misky pomleté orechy, 2 dcl vriaceho mlieka, strúhanku, práškový vanilkový cukor, zvyšok kryštálového cukru, mletú škoricu, nastrúhanú citrónovú kôru, hrozienka. Dobre premiešame a jemne podusíme cca 3 minúty na panvici, necháme vychladnúť. Vrátime sa späť k vykysnutému cestu. Rozdelíme ho na dve časti/bude sa nám lepšie vaľkať/. Vyvaľkáme na nie príliš hrubo a potrieme plnkou/ tak nech nám ostane aj na druhú polovicu cesta/. Zvinieme a nakrájame rožky/ veľkosť podľa uváženia/ a vytvarujeme, uzavrieme, či už do polmesiaca, alebo do písmena S, M. To isté spravíme s druhou polovicou cesta. Rožky potrieme rozšľahaným vajcom. Keď zaschne tak ešte raz a potom znova. Poukladáme na plech s papierom na pečenie. Dáme do predom vyhriatej rúry /stredne vyhriata/ a pečieme kým sa nám na rožtekoch nevytvorí pekná mozaika, tý čo pečú to vedia pekne odhadnúť.

Dobrú chuť praje Gabriel