Odporúčaný príspevok

Čokoládový koláč

Pri nedávnom sledovaní televízie a prepínaní programov som zachytil recept na čokoládový koláč. Už neviem či to bola TV Paprika, alebo nejaký iný TV kanál. Každopádne sa pani kuchárka tvárila blažene pri degustácií. Recept bol jednoduchý. A keďže moja dcéra, asi o tri dni na to, chcela upiecť niečo "sladké", hovorím si, že tento jednoduchý čokoládový koláč by bolo niečo pre ňu. Tak som si len sadol do kuchyne a začal diktovať. Samozrejme som musel spomínať ako to v tom recepte bolo, keďže to boli americké hmotnostného jednotky. A tak sme aj vážili, zapisovali, keby že náhodou ten koláč bude tak chutný ako bol prezentovaný. Musím povedať, bol úžasný! Určite ho budeme opakovane, počas roku, znovu piecť. Suroviny: 200 g čokolády na varenie 6 vajec 170 g kryštálového cukru 170 g hnedého cukru 190 g hladkej múky 125 g masla 100 ml smotana na šľahanie (33%) Postup: Klasickú, otváraciu, okrúhlu formu na pečenie si vymastíme maslom, aj steny. N

Škoricový toast s granátovo-malinovým chutney "čatní"Tak toto chutí to deťom aj dospelým. Môžu to byť skvelé raňajky, ale aj chutná večera. Jednoducho taká rýchla sladká "chuťovka". Škorica a toast je kombinácia ktorou nemôžete nič pokaziť. Vyskúšajte!

Čo budeme potrebovať:
6 plátkov toustového chleba
50 g masla
50 g práškového cukru
1/2 kávovej lyžice mletej škorice
pár kvapiek vanilkového extraktu

Maslo, cukor, škoricu, vanilkový extrakt dobre vymiešame a v hrubšej vrstve natrieme na toasty. Dáme na plech. Pečieme 10 minút na 160 stupňoch. V trúbe nám bude ochutené maslo "bublinkovať" na toastoch, nebojte sa toho tak to má byť.

Chutney - "čatní":  pomer 1/1/1 - očistené granátové jablko, maliny,  trstinový cukor.

Očistené granátové jablko rozmixujeme, dáme do hrnca s malinami a cukrom. Pridáme mletú škoricu, mletý muškátový oriešok a rozdrvený klinček. Privedieme do varu, stíšime ohrev a varíme 5 minút. Hotovo.

Keď robím z väčšieho množstva tak dávam aj do zaváraninových fliaš. Ono to vydrží.
Je to vynikajúce!

Hotové toasty rozrežeme na menšie trojuholníky, podávame ešte teplé s granátovo-malinovým "čatní", do ktorého sa kúsky toustov namáčajú.Pokiaľ nemáte chutney, kľudne dajte redší ríbezľový alebo iný pikantnejší džem.

Návod ako očistiť granátové jablko nájde tu.


Dobrú chuť!