Odporúčaný príspevok

Čokoládový koláč

Pri nedávnom sledovaní televízie a prepínaní programov som zachytil recept na čokoládový koláč. Už neviem či to bola TV Paprika, alebo nejaký iný TV kanál. Každopádne sa pani kuchárka tvárila blažene pri degustácií. Recept bol jednoduchý. A keďže moja dcéra, asi o tri dni na to, chcela upiecť niečo "sladké", hovorím si, že tento jednoduchý čokoládový koláč by bolo niečo pre ňu. Tak som si len sadol do kuchyne a začal diktovať. Samozrejme som musel spomínať ako to v tom recepte bolo, keďže to boli americké hmotnostného jednotky. A tak sme aj vážili, zapisovali, keby že náhodou ten koláč bude tak chutný ako bol prezentovaný. Musím povedať, bol úžasný! Určite ho budeme opakovane, počas roku, znovu piecť. Suroviny: 200 g čokolády na varenie 6 vajec 170 g kryštálového cukru 170 g hnedého cukru 190 g hladkej múky 125 g masla 100 ml smotana na šľahanie (33%) Postup: Klasickú, otváraciu, okrúhlu formu na pečenie si vymastíme maslom, aj steny. N

Rýchla Marlenkarecept na email-
Marlenka je medovo-oriešková torta pochádzajúca z Arménska. Je obľúbená na celom svete. Môžeme ju doplniť kúskami čokolády alebo karamelu. Príprava nie je až tak ťažká, ale výrobou medových plátov sa nechce každému zaťažovať. To znamená že by to chcelo nejaký "rýchlo-recept" na Marlenku. Tu je!

Čo budeme potrebovať:

1 Salko (alebo si kúpime už karamelizované, čo výdatne ušetrí čas)
125 g masla
250 ml mlieka
1 pol. lyžica cukru
3 pol. lyžice medu
1 pol. lyžicu kakaa
1/2 karamelového pudingu (1 balenie má 40 gramov)
30 g + 25 g mletých orechov (na posýpku, ja som použil vlašské)
čokoláda na zdobenie marlenky
2 ks balenia "medové pláty" (ktoré kúpite už hotové v obchode - 1 balenie má 240 g)
Rum - na potretie každého plátu treba 1 pol. lyžicu


Pre tých čo si chcú spraviť medové pláty doma:
125 g masla
250 g práškového cukru
2 vajcia
2 pol. lyžice medu
1 pol. lyžica sódy bikarbóny
1 kávová lyžica octu
600 g hladkej múky
postup na výrobu medových plátov:
Maslo rozpustíme v hrnci s medom, pridáme vajcia a cukor. Pridáme zmiešanú sódu z octom. Na miernom ohni varíme do peny. Odstavíme, pridáme múku a vypracujeme cesto. Necháme odstáť v chladničke asi hodinu. Vyvaľkáme 7 plátov (25 -30 cm). Pečieme na 160 stupňoch 5 minút.


Príprava plnky:
Dáme variť Salko do hrnca z vodou. Varíme 2 a pol hodiny, alebo použijeme už karamelizované. Z mlieka, cukru, pudingového (karamelového) prášku si klasickým spôsobom si uvaríme puding. Necháme vychladnúť. Potom puding zmiešame so zmäknutým maslom, orechami, medom, kakaom. A dobre vymiešame plnku.

Postup:
Postupne, ukladaním na seba, plníme pláty plnkou, ktoré sme pred tým poliali a dobre rozotreli rumom.
Takto navrstvíme 6 plátov a potrieme z vrchu aj ten posledný. Ostal nám posledný plát, ktorý rozdrvíme na jemnejšie kúsky a posypeme ním Marlenku. Vrch ešte taktiež posypeme aj mletými orechami a cik-cak polejeme rozpustenou čokoládou. Hotovo

"Rýchlovka" nehovoril som? Takže či už medové pláty kúpite, alebo si ich pripravíte prajem dobrú chuť!

Autor receptu Martina K.P.
P.S. V recepte na plnku som dal len polovičné dávky, lebo mi ostalo veľa plnky, samozrejme že sa zjedla aj po mimo .-)