Odporúčaný príspevok

Čokoládový koláč

Pri nedávnom sledovaní televízie a prepínaní programov som zachytil recept na čokoládový koláč. Už neviem či to bola TV Paprika, alebo nejaký iný TV kanál. Každopádne sa pani kuchárka tvárila blažene pri degustácií. Recept bol jednoduchý. A keďže moja dcéra, asi o tri dni na to, chcela upiecť niečo "sladké", hovorím si, že tento jednoduchý čokoládový koláč by bolo niečo pre ňu. Tak som si len sadol do kuchyne a začal diktovať. Samozrejme som musel spomínať ako to v tom recepte bolo, keďže to boli americké hmotnostného jednotky. A tak sme aj vážili, zapisovali, keby že náhodou ten koláč bude tak chutný ako bol prezentovaný. Musím povedať, bol úžasný! Určite ho budeme opakovane, počas roku, znovu piecť. Suroviny: 200 g čokolády na varenie 6 vajec 170 g kryštálového cukru 170 g hnedého cukru 190 g hladkej múky 125 g masla 100 ml smotana na šľahanie (33%) Postup: Klasickú, otváraciu, okrúhlu formu na pečenie si vymastíme maslom, aj steny. N

Ako si spraviť domáce müsli


Na internete nájdete množstvo receptov, návodov ako pripraviť domáce müsli. Každý ich pripravuje ináč. A na jednom blogu som našiel vetu: "Když se kouknu k jiným blogerům, dělají všichni domácí müsli" A tak som si ich pripravil aj ja!. A tie moje sú jednoznačne najlepšie :-) Príprava müsli je jednoduchá a výsledok je úžasný. Tak poďme na to. Recept na  "domáce zapekané müsli" s lieskovými orieškami, javorovým sirupom a čokoládou.

Čo budeme potrebovať:
500 g ovsených vločiek
1 čajová lyžička soli (zarovnaná)
30 g masla
100 g lieskových orieškov
4 polievkové lyžice slnečnicového oleja (nie že dá niekto olivový)
100 g čokolády na varenie (vyšší obsah kakaa nie je na škodu)
5 polievkových lyžíc hnedého trstinového cukru (dobrý je aj hroznový)
60 g medu
130 g javorového sirupu (kto nemá nech dá len 190 g medu ale potom treba pridať aj 1 čajovú lyžicu mletej škorice, na chuť)


Postup: Do pekáču (samozrejmosťou je teflónová úprava), kto nemá treba dať papier na pečenie, dáme ovsené vločky. Na nej vylejeme rozpustené maslo a postupne všetky ingrediencie. Dobre premiešame, nech nám vznikne lepkavá hmota. Netreba sa až tak držať receptu, suroviny si popridávajte podľa chuti. Ja som napríklad pri poslednom pečení pridal aj zbytok z otvoreného vrecka sušeného tropického ovocia. Fantázií a chuti sa medze nekladú. Trúbu si zahrejeme na 150 stupňov. A dáme piecť na 30 minút. V receptoch sa uvádza že pečieme od 20 minút až po niečo okolo hodiny. Tých 30 minút pečenie je ideálne, aspoň mne to tak vyhovuje. Počas pečenie premiešame, cca 5-6 krát, nech sa nám to nepripáli a čokoláda sa nám pekne premieša z ovsenými vločkami. Potom vyberieme pekáč a necháme vychladnúť. Masa sa nám spojí a budeme ju musieť jemne rozdrviť aby sme dostali požadovanú formu zapekaných müsli.

Tieto müsli si určite obľúbite a budete ich robiť často.

P.S. Ako som písal netreba sa držať receptu, dajte tam to, na čo máte chuť. Niekto dáva aj jablčné pyré a videl som recept už aj s hruškovým. Samozrejme pri tejto forme sa skracuje trvanlivosť na cca týždeň. Ono v podstate s tou trvanlivosťou, je to jedno. Aj tak vám toľko nevydržia, zjedia sa!

Prajem úspešnú prípravu receptu - "Zapekané müsli"

+iGurman.comA mimochodom, ďakujem za inšpiráciu na müsli: Sáši blog