Odporúčaný príspevok

Čokoládový koláč

Pri nedávnom sledovaní televízie a prepínaní programov som zachytil recept na čokoládový koláč. Už neviem či to bola TV Paprika, alebo nejaký iný TV kanál. Každopádne sa pani kuchárka tvárila blažene pri degustácií. Recept bol jednoduchý. A keďže moja dcéra, asi o tri dni na to, chcela upiecť niečo "sladké", hovorím si, že tento jednoduchý čokoládový koláč by bolo niečo pre ňu. Tak som si len sadol do kuchyne a začal diktovať. Samozrejme som musel spomínať ako to v tom recepte bolo, keďže to boli americké hmotnostného jednotky. A tak sme aj vážili, zapisovali, keby že náhodou ten koláč bude tak chutný ako bol prezentovaný. Musím povedať, bol úžasný! Určite ho budeme opakovane, počas roku, znovu piecť. Suroviny: 200 g čokolády na varenie 6 vajec 170 g kryštálového cukru 170 g hnedého cukru 190 g hladkej múky 125 g masla 100 ml smotana na šľahanie (33%) Postup: Klasickú, otváraciu, okrúhlu formu na pečenie si vymastíme maslom, aj steny. N

Figový džem s pekanovými orechmi


Figy práve dozrievajú. Kupoval som ich pred pár dňami na trhu od staršej pani z južnejších častí Slovenska. Ochutnal som a boli skvelé, sladké ako med. Rozhodol som sa pre dnešný recept.

Čo budeme potrebovať:
Figy 1 kg (cca 17 ks)
0,05 l citrónovej šťavy (cca 2 ks)
0,05 l vody
1/2 kávovej lyžičky mletej škorice
70 g pekanových orechov
400 g  kryštálový cukor

Postup:

Figy ošúpeme a dáme do mixéru. Poriadne rozmixujeme. Za väčšiu hrsť pekanových orieškov opražíme v trúbe pri teplote 160 stupňov asi 8 minút. Potom ich presypeme na tanier a necháme vychladnúť. Následne ich posekáme na jemno, ale nie zas príliš. Musí ich byť aj v tom džeme cítiť. Figovú masu dáme do hrnca, prilejeme citrónovú šťavu, vodu, mletú škoricu, cukor a pekanové orechy. Privedieme do varu, stíšime a za občasného miešania varíme najmenej 15 minút. Podľa toho akú konzistenciu chcete mať. Niektorí varia aj hodinu.

Pokiaľ by ste použili želírovací cukor, tak dobu varenia skrátite na maximálne 5 minút. A samozrejme v tomto prípade by ste znížili aj množstvo cukru na polovicu. :-) To už nechám na Vás. Žiadne tvrdohlavé odsudzovanie použitia želírovacieho cukru nehrozí! :-)

Pri niektorých druhoch ovocia, ktoré majú nižší obsah pektínu sa použitie želírovacieho cukru aj doporučuje, kedže obsahuje pektín. A ten sa mimochodom získava z jabĺk.

Jeden zaujímavý článok o zaváraní a používaní želírovacích cukrov nájdete aj tu "na vareche".

A kedže nejaký figový džem aj rozdám, potreboval som popisky na fľašky. Tak som si ich spravil. Žiadna profesionalita to nie je, ale poteší. 
A pre tých čo budú džem variť sú odo mňa k dispozícií na stiahnutie (stačí kliknúť). 
Nech sa vám džem podarí.