Odporúčaný príspevok

Čokoládový koláč

Pri nedávnom sledovaní televízie a prepínaní programov som zachytil recept na čokoládový koláč. Už neviem či to bola TV Paprika, alebo nejaký iný TV kanál. Každopádne sa pani kuchárka tvárila blažene pri degustácií. Recept bol jednoduchý. A keďže moja dcéra, asi o tri dni na to, chcela upiecť niečo "sladké", hovorím si, že tento jednoduchý čokoládový koláč by bolo niečo pre ňu. Tak som si len sadol do kuchyne a začal diktovať. Samozrejme som musel spomínať ako to v tom recepte bolo, keďže to boli americké hmotnostného jednotky. A tak sme aj vážili, zapisovali, keby že náhodou ten koláč bude tak chutný ako bol prezentovaný. Musím povedať, bol úžasný! Určite ho budeme opakovane, počas roku, znovu piecť. Suroviny: 200 g čokolády na varenie 6 vajec 170 g kryštálového cukru 170 g hnedého cukru 190 g hladkej múky 125 g masla 100 ml smotana na šľahanie (33%) Postup: Klasickú, otváraciu, okrúhlu formu na pečenie si vymastíme maslom, aj steny. N

Ako zmrazovať bylinky


Bylinky si pestujem doma sám, ale nie v takom množstve aby som bol sebestačný. Musím ich dokupovať na "Miletičke" (Bratislavský trh). V receptoch býva: "Posekajte na jemno 3 až 4 vetvičky medovky." No a čo zo zvyškom? V chladničke dlho nevydrží a v mrazničke len tak na sucho to nie je potom ono. Najjednoduchší spôsob je nasekať, zaliať menším množstvom vody a zmrazovať vo forme na výrobu ľadu.Skúste niečo nové. Namiesto vody použite kvalitnejší olivový olej. Olej pri zmrazovaní zabráni hnednutiu byliniek a následne spáleniu mrazom. Je to tiež skvelý spôsob ako mať pripravené bylinky ihneď k použitiu pri dusených pokrmoch, pri príprave šalátov a podobne. Napríklad na pripravený šalát už len hodíte kocku zmrazených byliniek v oleji a hotovo. Vyvarujete sa tak prebytočnej vode z klasického mrazenia.

Na túto formu zmrazovania sa najlepšie hodia takzvané "pevné" bylinky ako tymián, oregáno, šalvia, rozmarín, ligurček a podobne.

A čo môže byť lepšie ako si na panvici rozpustiť maslo, pridať zmrazené bylinky v oleji, nakrájať čerstvé hríby a spraviť si takto vynikajúcu praženicu :-)

P.S. Po zmrazení vyberte olejové kocky z formy a dajte do uzatvárateľnej nádoby alebo vrecka na                       mrazenie. Hlavne nezabudnite si sáčok označiť  :-)  !!!

Zdroj inšpirácie a ďalšie formy "zmrazovanie byliniek" na Awaytogarden.com