Odporúčaný príspevok

Čokoládový koláč

Pri nedávnom sledovaní televízie a prepínaní programov som zachytil recept na čokoládový koláč. Už neviem či to bola TV Paprika, alebo nejaký iný TV kanál. Každopádne sa pani kuchárka tvárila blažene pri degustácií. Recept bol jednoduchý. A keďže moja dcéra, asi o tri dni na to, chcela upiecť niečo "sladké", hovorím si, že tento jednoduchý čokoládový koláč by bolo niečo pre ňu. Tak som si len sadol do kuchyne a začal diktovať. Samozrejme som musel spomínať ako to v tom recepte bolo, keďže to boli americké hmotnostného jednotky. A tak sme aj vážili, zapisovali, keby že náhodou ten koláč bude tak chutný ako bol prezentovaný. Musím povedať, bol úžasný! Určite ho budeme opakovane, počas roku, znovu piecť. Suroviny: 200 g čokolády na varenie 6 vajec 170 g kryštálového cukru 170 g hnedého cukru 190 g hladkej múky 125 g masla 100 ml smotana na šľahanie (33%) Postup: Klasickú, otváraciu, okrúhlu formu na pečenie si vymastíme maslom, aj steny. N

Domáci sirup - Medovka lekárska


Dnes som sa vrátil, spolu aj s rodinou, z pár-dňového oddychového pobytu mimo nášho hlavného mesta. Boli sme trošku pozrieť na vidieku. Samá biozelenina, no proste super. Prechádzal som sa po záhrade a narazil som na medovku. Skvelá to bylinka. Spomenul som si na stránky, kde prezentovali recept na "Medovkový sirup". A tak som si ho pripravil.
Samozrejme, ako je u mňa zvykom, som si jemne prípravu tohto sirupu upravil. Musel som, nemali citróny v obchode. Sirup bol úžasný a autorovi receptu ďakujem za inšpiráciu na prípravu tohto skvelého sirupu.
Takže ako na to:

Potrebujeme pol kila hnedého cukru, 30 stoniek medovky lekárskej, 0,5l vody, šťavu zo štyroch limetiek, celú škoricu /kúsok/.
V hrnci privedieme do varu hnedý cukor a vodu.

Pridáme kúsok celej škorice.

Chvíľku povaríme a pridáme nasekanú medovku.

Necháme 1/2hodinu lúhovať a potom pridáme šťavu z limetiek.

Premiešame a scedíme cez sitko do pripravených fliaš.

"Medovkový sirup" zalievame poriadne vychladenou, jemne sýtenou minerálkou. Sirupu treba dať trošku viac ako pri klasických sirupoch. Osvieženie v týchto letných dňoch ako sa patrí. Všetkým na okolo chutil a sľúbil som, že zverejním svoju prípravu, tohto osvieženia.
O ďalšom využití medovky som písal už tu, takže ak Vás to zaujíma, prečítajte si aj tento článok.


Inšpiráciu na recept "Medovkový sirup" som našiel na stránkach gurman.rimava.skAlebo máte radšej "Bazový sirup"? Recept nájdete tu.