Odporúčaný príspevok

Čokoládový koláč

Pri nedávnom sledovaní televízie a prepínaní programov som zachytil recept na čokoládový koláč. Už neviem či to bola TV Paprika, alebo nejaký iný TV kanál. Každopádne sa pani kuchárka tvárila blažene pri degustácií. Recept bol jednoduchý. A keďže moja dcéra, asi o tri dni na to, chcela upiecť niečo "sladké", hovorím si, že tento jednoduchý čokoládový koláč by bolo niečo pre ňu. Tak som si len sadol do kuchyne a začal diktovať. Samozrejme som musel spomínať ako to v tom recepte bolo, keďže to boli americké hmotnostného jednotky. A tak sme aj vážili, zapisovali, keby že náhodou ten koláč bude tak chutný ako bol prezentovaný. Musím povedať, bol úžasný! Určite ho budeme opakovane, počas roku, znovu piecť. Suroviny: 200 g čokolády na varenie 6 vajec 170 g kryštálového cukru 170 g hnedého cukru 190 g hladkej múky 125 g masla 100 ml smotana na šľahanie (33%) Postup: Klasickú, otváraciu, okrúhlu formu na pečenie si vymastíme maslom, aj steny. N

Ako si spraviť základ na pizzu


Dostal som do daru cez 12 kg paradajok zo záhrady. Chuť bola výrazná, sladká a neporovnateľná z paradajkami z hypermarketu. Každopádne bolo ich veľa. Spravil som si paradajkové pyré do zásoby. Také niečo sa zíde vždy!

Ďalej som pripravil sušené paradajky. Mimochodom úžasná vec, recept nájdete tuNo a posledný zvyšok, cca 3 kg, som využil na prípravu základu na pizzu. 

Čo budeme potrebovať:

3 kg paradajok (po očistený nám zostane cca. 1,5 kg)
2 stredné cibule
8 strúčikov cesnaku
olivový olej
bazalka, tymián, rozmarín, soľ
1 polievková lyžica červenej, sladkej, mletej papriky
1 polievková lyžica sušeného oregána
1 kávová lyžička zeleného zaváraného korenia (jemne podrvíme v mažiari)
1/3 šťavy z citróna
za menšiu hrsť sušených kuriatok (hríby), (posekáme a podrvíme v mažiari)

Kto nemá alebo ich nemá rád, nemusí pridať.

Paradajky dobre umyjeme.

Rozrežeme na polovicu, vykrojíme miesto kde bola stopka a kávovou lyžičkou vykrojíme jadrovník.


Po očistení paradajok dobre, v kuchynskom robote, rozmixujeme. V hrnci si opražíme najemno nakrájanú cibuľu a cesnak. Pridáme paradajkové pyré. Privedieme do varu, stíšime na polovicu a za občasného miešania povaríme cca. 20 minút. Posledných 5 minút stále miešame aby sme odparili čo najviac vody. Pridáme nasekané bylinky, soľ, oregáno, zelené korenie a kto má rád aj sušené kuriatka. Po dvoch minutách pridáme šťavu z citrónu a dobre premiešame. Ešte horúce plníme do pripravených fľašiek. Lepšie do menších. Dobre zatvoríme, otočíme hore dnom a necháme vychladnúť.

Nebudte prekvapený výsledné množstvo je tak cca. 0,6 litra. Z troch kilo paradajok :-)
No a máte hotový základ na pizzu. Prajem úspešnú prípravu!

Tento základ môžete použiť aj na prípravu receptu :
TYČINKY Z LÍSTKOVÉHO CESTA