Odporúčaný príspevok

Čokoládový koláč

Pri nedávnom sledovaní televízie a prepínaní programov som zachytil recept na čokoládový koláč. Už neviem či to bola TV Paprika, alebo nejaký iný TV kanál. Každopádne sa pani kuchárka tvárila blažene pri degustácií. Recept bol jednoduchý. A keďže moja dcéra, asi o tri dni na to, chcela upiecť niečo "sladké", hovorím si, že tento jednoduchý čokoládový koláč by bolo niečo pre ňu. Tak som si len sadol do kuchyne a začal diktovať. Samozrejme som musel spomínať ako to v tom recepte bolo, keďže to boli americké hmotnostného jednotky. A tak sme aj vážili, zapisovali, keby že náhodou ten koláč bude tak chutný ako bol prezentovaný. Musím povedať, bol úžasný! Určite ho budeme opakovane, počas roku, znovu piecť. Suroviny: 200 g čokolády na varenie 6 vajec 170 g kryštálového cukru 170 g hnedého cukru 190 g hladkej múky 125 g masla 100 ml smotana na šľahanie (33%) Postup: Klasickú, otváraciu, okrúhlu formu na pečenie si vymastíme maslom, aj steny. N

Ako si spraviť "Vanilkový extrakt"


V obchodoch bežne predávajú vanilkovú esenciu zvyčajne je to umelé. Dá sa samozrejme kúpiť aj čistý vanilkový extrakt, ale ten je malej fľaštičke, je dosť drahý a zvyčajne ho miniete hneď. Teda aspoň ja ho určite spotrebujem veľmi rýchlo.

Vyrobte si doma svoj vlastný domáci vanilkový extrakt.
a nalepte si na neho etiketku "Homemade" 


Čo budeme potrebovať:
200 ml vodky / ja som dával 40% , menej určite nie/ 
(nemusí to byť ABSOLUT VODKA)  :-))
3 ks vanilkový strukPostup:
Vanilkové struky pozdĺžne narežeme, semiačka nevyberáme. Do vopred pripravenej čistej fľaše si nalejeme vodku. Na obrázku mám fľašu z nejakého balzamikového octu, má objem 220 ml. Vložíme do nej vanilkové struky a dobre zavrieme. Odložíme na miesto so stálou teplotou a tak raz za týždeň, keď ideme okolo, potrepeme. Za dva mesiace už máme použiteľný extrakt. Bude vám postupne hnednúť. Za 6 mesiacov je dokonalý. Do roka by sa mal spotrebovať. Ale na Vianoce určite fľašku dokončíte! :-)

Samozrejme že takéto fľaštičky sú vhodné aj ako darčeky. Stačí si len vytlačiť takúto etiketu a prilepiť na fľašku. 

Kliknite na obrázok nižšie vytlačíte si 9 štítkov.
zdroj: livelaughrowe.com

Vrchnák už ozdobíte hocijakou vrecovinou, prípadne látkou a previažeme. Hotovo, darček pripravený!

Aktualizácia: A ešte nejaké "popisky", etikety na fľašu nájdete tu!


Veľa zdaru praje: +iGurman.com 
iGurman - Gabrielov foodblog

P.S. Takto pripravený vanilkový extrakt samozrejme nie je sladký! Ak chcete tak si do neho môžete pridať trocha hnedého cukru alebo javorového sirupu.

Príspevok na Google+

Zdroj išpirácie: livelaughrowe.com