Odporúčaný príspevok

Čokoládový koláč

Pri nedávnom sledovaní televízie a prepínaní programov som zachytil recept na čokoládový koláč. Už neviem či to bola TV Paprika, alebo nejaký iný TV kanál. Každopádne sa pani kuchárka tvárila blažene pri degustácií. Recept bol jednoduchý. A keďže moja dcéra, asi o tri dni na to, chcela upiecť niečo "sladké", hovorím si, že tento jednoduchý čokoládový koláč by bolo niečo pre ňu. Tak som si len sadol do kuchyne a začal diktovať. Samozrejme som musel spomínať ako to v tom recepte bolo, keďže to boli americké hmotnostného jednotky. A tak sme aj vážili, zapisovali, keby že náhodou ten koláč bude tak chutný ako bol prezentovaný. Musím povedať, bol úžasný! Určite ho budeme opakovane, počas roku, znovu piecť. Suroviny: 200 g čokolády na varenie 6 vajec 170 g kryštálového cukru 170 g hnedého cukru 190 g hladkej múky 125 g masla 100 ml smotana na šľahanie (33%) Postup: Klasickú, otváraciu, okrúhlu formu na pečenie si vymastíme maslom, aj steny. N

Vanilkové rožkyVanilkové rožky sú hotové! Dcéra mi pomáhala :-) Malé deti radi pomáhajú. Ak chcete posunúť vanilkové rožky na nový level, tak lieskové oriešky pred zomletím opečte v trúbe tak 8 až 9 minút na 160 až 180 stupňov. Výsledok je dokonalý!

Suroviny:
210 g hl múky
140 g Masla (prípadne) Hera
70 g upražených a pomletých lieskových orechov
70 g práškového cukru
1 žĺtok
práškový vanilkový cukor
vanilková esencia - ako si ju spraviť nájdete tu.
(keď nemáte dajte do cesta klasický vanilkový cukor cca. 9 g)

Pokiaľ použijete maslo namiesto hery, tak cesto bude viac "droliť". A ak sa vám cesto pri použití masla nebude zdať, tak pridajte ešte trošku cca. 30 až 40 g masla.  Recept funguje dobre tak aj tak.
Najlepšie sa pracuje s chladným cestom.

Postup:
Všetko zamiesime a necháme 15 min. postáť v chlade. Na namastený a múkou posypaný plech tvarujeme malé rožky, prípadne použite papier na pečenie. Upečieme vo vyhriatej rúre, 180 stupňov, do zlatista. Ešte teplé obaľujeme v práškovom-vanilkovom cukre, keď nemáme tak rozmixujeme klasický vanilkový cukor. Do cesta môžeme ešte pridať čerstvú rozotretú vanilku.

A nezabudnite si pozrieť aj iné recepty na "vianočné pečivo"

A nezabudnite si upiecť aj Medvedie labky!