Odporúčaný príspevok

Čokoládový koláč

Pri nedávnom sledovaní televízie a prepínaní programov som zachytil recept na čokoládový koláč. Už neviem či to bola TV Paprika, alebo nejaký iný TV kanál. Každopádne sa pani kuchárka tvárila blažene pri degustácií. Recept bol jednoduchý. A keďže moja dcéra, asi o tri dni na to, chcela upiecť niečo "sladké", hovorím si, že tento jednoduchý čokoládový koláč by bolo niečo pre ňu. Tak som si len sadol do kuchyne a začal diktovať. Samozrejme som musel spomínať ako to v tom recepte bolo, keďže to boli americké hmotnostného jednotky. A tak sme aj vážili, zapisovali, keby že náhodou ten koláč bude tak chutný ako bol prezentovaný. Musím povedať, bol úžasný! Určite ho budeme opakovane, počas roku, znovu piecť. Suroviny: 200 g čokolády na varenie 6 vajec 170 g kryštálového cukru 170 g hnedého cukru 190 g hladkej múky 125 g masla 100 ml smotana na šľahanie (33%) Postup: Klasickú, otváraciu, okrúhlu formu na pečenie si vymastíme maslom, aj steny. N

Konfitovaná kačica
... alebo perfektný "recept na kačicu". Konfitovanie je starý, pomalý spôsob prípravy jedál pochádzajúci z Francúzska. Konfitovanie je odvodené slovo z francúzskeho #confire. Používa sa pri tom množstvo soli a tuku, ktorý okrem pečenia, varenia slúži zároveň aj na uskladnenie. Po dobu až niekoľkých mesiacov. Za práve konfity sa považujú iba jedlá pripravené z vodného vtáctva. Pre ostatné sa používa výraz "en confit". Konfitovať sa dá samozrejme aj ovocie a zelenina. Dnes Vám chcem ukázať ako pripravujem kačicu ja. Nech vás neodrádza množstvo použitého tuku, v konečnom výsledku nie je kačica vôbec mastná, je chrumkavá a zároveň zostavá šťavnatá. 


Čo budeme potrebovať:

1 kačicu
za poriadnu hrsť soli
6 guličiek čierneho korenia
6 guličiek jalovca
4 vetvičky tymianu
4 vetvičky rozmarínu
8 strúčikov cesnaku
kačací tuk 
(Ak nemáte, už som videl použiť aj cca 1l slnečnicového oleja, aj som to vyskúšal a funguje to veľmi dobre.) Výsledný vypečený tuk je potom možné použiť opakovane. Stále je lepší a lepší, čo je paráda. 

Postup:

Kačicu rozporcujeme na 4 časti a dobre umyjeme. Vložíme na pekáč a dobre vtrieme do kačice za veľkú hrsť soli. Nebojte sa toho množstva. V mažiari rozdrvíme 4 strúčiky cesnaku, čierne korenie a jalovec, pridáme nasekané 2 vetvičky z tymianu a 2 z rozmarínu. Touto zmesou okoreníme porcie kačky, minieme všetko. Zakryjeme a dáme na noc do chladničky. Na další deň vyberieme a porcie dobre opláchneme od soli a korenia pod tečúcou vodou. Soľ a korenie už vsiaklo do kačky. Dáme do hlbokého pekáča, pridáme po dve celé vetvičky z tymianu a rozmarínu a zvyšné 4 strúčiky cesnaku rozrezané na polovicu. Zalejeme kačacím tukom. Ako som písal už hore je možné použiť aj slnečnicový olej. Asi tak liter. Ide o to aby boli porcie kačky úplne ponorené či už v tuku alebo oleji. Olej s výpekom môžete použiť aj nabudúce. Skladovať kľudne v zakrytej nádobe v mrazničke. 


Pekáč zakryjeme vekom, ak nemáme tak alobalom. Dáme do rúry predohriatej na 130 stupňov a pečieme tak 3 a pól hodiny, podľa veľkosti kačky. Tento čas je na kačicu o veľkosti cca 3 kg. 
Po uplynutí doby pečenia porcie vyberieme dáme na plech vystlaný alobalom, kožou hore. Zvýšime teplotu v rúre na 200 stupňov a vložíme plech do rúry. Takto pečieme cca 15 minút. Môžeme pridať ešte tak do 10 minút, ak chceme mať kožu extra chrumkavú. Treba sledovať. 

Podávame s červenou kapustou a domácou knedľou. Recept na domácu knedľu nájdete tu. 
Prajem dobrú chuť a dúfam že #receptnakacicu vyskúšate. 

A nezabudnite, nájdete ma aj na Google plus.