Odporúčaný príspevok

Čokoládový koláč

Pri nedávnom sledovaní televízie a prepínaní programov som zachytil recept na čokoládový koláč. Už neviem či to bola TV Paprika, alebo nejaký iný TV kanál. Každopádne sa pani kuchárka tvárila blažene pri degustácií. Recept bol jednoduchý. A keďže moja dcéra, asi o tri dni na to, chcela upiecť niečo "sladké", hovorím si, že tento jednoduchý čokoládový koláč by bolo niečo pre ňu. Tak som si len sadol do kuchyne a začal diktovať. Samozrejme som musel spomínať ako to v tom recepte bolo, keďže to boli americké hmotnostného jednotky. A tak sme aj vážili, zapisovali, keby že náhodou ten koláč bude tak chutný ako bol prezentovaný. Musím povedať, bol úžasný! Určite ho budeme opakovane, počas roku, znovu piecť. Suroviny: 200 g čokolády na varenie 6 vajec 170 g kryštálového cukru 170 g hnedého cukru 190 g hladkej múky 125 g masla 100 ml smotana na šľahanie (33%) Postup: Klasickú, otváraciu, okrúhlu formu na pečenie si vymastíme maslom, aj steny. N

Domáca knedľa
Dnes som opäť piekol mäso. A čo sa lepšie hodí k pečenému bravčovému ako domáca knedľa. Príprava je rýchla a jednoduchá!

Čo budeme potrebovať:

4 rožky (staršie sú lepšie)
2 vajíčka
čerstvú petržlenovú  vňať
0,8 dcl oleja
1  dcl teplého mlieka
a rovnaké množstvo hrubej múky
soľ

Postup:  Rožky nakrájame na malé kocky, dáme do väčšej nádoby. V druhej nádobe si vymiešame vajíčka, olej, múku, mlieko, soľ, petržlenovú vňať. Poriadne zamiešame!

Potom vyšľahanou zmesou polejeme rožky, dobre premiešame a necháme cca 10min. postáť.

Pripravíme si potravinovú fóliu a na ňu dáme pripravenú hmotu. Bližšie k jednému okraju aby sa nám lepšie zavinovala knedľa. Zavinieme na tvar veľkej salónky :-), konce zaviažeme na pevno!V hrnci si zohrejeme väčšie množstvo vody a vložíme. Varíme 18 minút, je lepšie knedle po 9 minutách otočiť, nech sa pravidelne uvaria. Vyberieme, odstránime potravinársku fóliu, pozor nepopáľte sa, pár krát "poprepichujeme", nech sa odparí prebytočná vlhkosť.

A hotovo!P.S. Z tohto množstva pripravíme knedľu cca 20 cm, tak tri poriadne porcie. Ja túto knedľu pre rodinu pripravujem z dvojnásobným množstvom.
Ak keď príde návšteva, tak každý pýta "dupľu" a vtedy až zo štvornásobným, nech sa každý poriadne naje!

Ďalší recept na zemiakovú knedľu nájdete tu.

Dobrú chuť!