Odporúčaný príspevok

Čokoládový koláč

Pri nedávnom sledovaní televízie a prepínaní programov som zachytil recept na čokoládový koláč. Už neviem či to bola TV Paprika, alebo nejaký iný TV kanál. Každopádne sa pani kuchárka tvárila blažene pri degustácií. Recept bol jednoduchý. A keďže moja dcéra, asi o tri dni na to, chcela upiecť niečo "sladké", hovorím si, že tento jednoduchý čokoládový koláč by bolo niečo pre ňu. Tak som si len sadol do kuchyne a začal diktovať. Samozrejme som musel spomínať ako to v tom recepte bolo, keďže to boli americké hmotnostného jednotky. A tak sme aj vážili, zapisovali, keby že náhodou ten koláč bude tak chutný ako bol prezentovaný. Musím povedať, bol úžasný! Určite ho budeme opakovane, počas roku, znovu piecť. Suroviny: 200 g čokolády na varenie 6 vajec 170 g kryštálového cukru 170 g hnedého cukru 190 g hladkej múky 125 g masla 100 ml smotana na šľahanie (33%) Postup: Klasickú, otváraciu, okrúhlu formu na pečenie si vymastíme maslom, aj steny. N

Recepty na vianočné pečivoA tak ešte raz! Vianočné pohľadnice s receptami na vianočné pečivo z dávnejších čias. Ono v podstate všetky novodobé recepty vychádzajú z tohto originálu. Takže nech sa páči, základné recepty. A hlavne, nech sa Vám podaria!Orechové krúžky
250 g masla utrieme so 2 žĺtkami a 70 g práškového cukru do spenenia. Vmiešame 100 g zomletých orechov 200 g hladkej múky a trochu škorice. Cesto vložíme do vrecka s hviezdičkou rúrkou a na suchý plech vystriekame krúžky. Upečené vychladnuté krúžky pri zdobíme rozpustenou čokoládou. 


Mandle v čokoláde 
150 g mandlí zaparíme, vylúpeme, nakrájame na rezance a opečieme na grile alebo na panvici dozlata. Vo vodnom kúpeli rozohrejeme 50 g masla a 150 g mliečnej čokolády, premiešame a zmiešame opražené mandle. Plech vyložíme alobalom a lyžičkou naň nanášame malé kúsky čokoládovej zmesi a dáme do chladničky stuhnúť. 


Čokoládové guličky
80 g masla utrieme do spenenia so 30 g práškového cukru a 2 žĺtkami. Pridáme dve lyžice rumu 80 g zomletých, opražených lieskových orieškov a 150 g postrúhanej horkej čokolády. Dobre premiešame. Z hmoty vytvoríme gule obaľujeme ich čokoládovej ryži alebo postrúhanej čokoláde a necháme ich v chladničke stuhnúť.

A na záver, čo nesmie chýbať na žiadnom Vianočnom stole ...Maslové venčeky
Z 225 g hladkej múky 70 g práškového cukru, kôry z polovice citróna, 3 žĺtkov a 125 g masla vypracujeme krehké cesto a necháme ho aspoň 0,5 h v chlade. Potom cesto rozvaľkáme, povykrajujume venčeky, potrieme ich rozšľahaným vajcom a posypeme posekanými mandľami a na suchom plechu dopečieme. Vychladnuté venčeky pozliepané ríbezľovou zaváraninou alebo iným pikantným džemom.


A nezabudnite si spraviť aj Vanilkové rožky!Zdroj: vydavaťeľstvo ČTK PressFoto 1979
pôvodné neupravené foto:Pavel Čanda