Odporúčaný príspevok

Čokoládový koláč

Pri nedávnom sledovaní televízie a prepínaní programov som zachytil recept na čokoládový koláč. Už neviem či to bola TV Paprika, alebo nejaký iný TV kanál. Každopádne sa pani kuchárka tvárila blažene pri degustácií. Recept bol jednoduchý. A keďže moja dcéra, asi o tri dni na to, chcela upiecť niečo "sladké", hovorím si, že tento jednoduchý čokoládový koláč by bolo niečo pre ňu. Tak som si len sadol do kuchyne a začal diktovať. Samozrejme som musel spomínať ako to v tom recepte bolo, keďže to boli americké hmotnostného jednotky. A tak sme aj vážili, zapisovali, keby že náhodou ten koláč bude tak chutný ako bol prezentovaný. Musím povedať, bol úžasný! Určite ho budeme opakovane, počas roku, znovu piecť. Suroviny: 200 g čokolády na varenie 6 vajec 170 g kryštálového cukru 170 g hnedého cukru 190 g hladkej múky 125 g masla 100 ml smotana na šľahanie (33%) Postup: Klasickú, otváraciu, okrúhlu formu na pečenie si vymastíme maslom, aj steny. N

Bravčové so zeleným korením a horčicou


Bravčová krkovička a pliecko je podľa mňa veľmi podceňované mäso. A je to škoda. Nedávno som pripravoval jeden recept, z toho čo som práve mal v chladničke. Podarilo sa a bolo to veľmi chutné.. A tak vám ho predkladám na vyskúšanie. A dúfam, že bude chutiť. Tak vyskúšajte!


Čo budeme potrebovať:

4 plátky bravčového mäsa (600 g - krkovička alebo pliecko)
15 guličiek zeleného korenia (ja som použil zelené korenie v náleve)
2 menšie výhonky čerstvého rozmarínu
trocha čerstvej pažítky
2 cibule
1/2 kávovej lyžičky octovej omáčky s balsamicom
1 a 1/2 kávovej lyžičky morskej soli
1 kopcovitú kávovú lyžičku dijonskej horčice
3 kávovej lyžičky oleja + olej na prudké opraženie
1 dcl vývaru
1 dcl červeného vína
trocha masla na dokončenie omáčky a trocha múkaSoľ, horčicu, rozmarín, pažítku, zelené korenie, octovú omáčku a olej dobre roztrieme v mažiari. Plátky mäsa jemne naklepeme a dobre potrieme pripravenou zmesou. Sprudka opečieme a dáme do pekáča, prípadne hrnca. (celá príprava pokrmu prebieha na šporáku.)


Pridáme na kolieska, nakrájanú cibuľu, zalejeme vývarom a vínom. Necháme zovrieť a stíšime skoro na najmenší stupeň. Dusíme cca 50 minút. Potom mäso a cibuľu vyberieme, pridáme trošku masla a zaprášime múkou. Vznikne nám omáčka, ktorou na tanieri prelejeme mäso. Podávame s varenými zemiakmi a kto má môže pridať trošku brusnicovej omáčky. Tá sa k tomu veľmi hodí. 


Prajem dobrú chuť. +iGurman.com 

P.S. Tento pokrm chutil dokonca aj mojim deťom a tie sú dosť vyberavé na takýto druh jedál!