Odporúčaný príspevok

Čokoládový koláč

Pri nedávnom sledovaní televízie a prepínaní programov som zachytil recept na čokoládový koláč. Už neviem či to bola TV Paprika, alebo nejaký iný TV kanál. Každopádne sa pani kuchárka tvárila blažene pri degustácií. Recept bol jednoduchý. A keďže moja dcéra, asi o tri dni na to, chcela upiecť niečo "sladké", hovorím si, že tento jednoduchý čokoládový koláč by bolo niečo pre ňu. Tak som si len sadol do kuchyne a začal diktovať. Samozrejme som musel spomínať ako to v tom recepte bolo, keďže to boli americké hmotnostného jednotky. A tak sme aj vážili, zapisovali, keby že náhodou ten koláč bude tak chutný ako bol prezentovaný. Musím povedať, bol úžasný! Určite ho budeme opakovane, počas roku, znovu piecť. Suroviny: 200 g čokolády na varenie 6 vajec 170 g kryštálového cukru 170 g hnedého cukru 190 g hladkej múky 125 g masla 100 ml smotana na šľahanie (33%) Postup: Klasickú, otváraciu, okrúhlu formu na pečenie si vymastíme maslom, aj steny. N

Cuketová omáčka (prívarok)


Ja viem, žiadny "gastronomický Everest" to nie je. Ale je to chutné a mám to rád. A so špekáčkami, vajíčkom a varenými zemiakmi to zasýti každého chlapa. Túto omáčku si vychutnávam aj studenú, rovno z chladničky. Príprava je jednoduchá. Ale pre tých čo nevedia ako na to, ponúkam svoj postup prípravy.

Takže keď dostanete od niekoho cukinu, tak ako ja, cez 60 cm (viď foto), a nebudete vedieť čo s ňou, tak si pripravte cukinový prívarok. Čo budeme potrebovať:

cukina - cca. 1 kg
cibuľa  - 2 stredné
kôpor  - 1/2 viazaničky
maslo  - 50 g
hladká múka - 50 g
3 dcl vody
mlieko 0,75 l
smotana 33% - 0,25 l
cukor, ocot (klasický náš), soľ, čierne korenie, olej


Postup:

Cukínu očistíme, nakrájame a vydlabeme jadierka.


Potom ju nastrúhame na najväčšom strúhadle. Cibuľu si očistíme, nakrájame na kocky a opražíme na troške oleja. Pridáme nastrúhanú cukinu a orestujeme. Zalejeme vodou, posolíme a dusíme cca. 15 minút. Posledné dve minúty miešame aby sa nám odparila voda. Zatiaľ si pripravíme z múky a masla zápražku. Udusenú cukinu zalejeme mliekom, posolíme, okoreníme a pridáme šľahačku. Dobre premiešame a pridáme zápražku, znova dobre premiešame. Chvíľu povaríme nech nám to zhustne a pridáme nasekaný kôpor. Dochutíme octom a cukrom. Pokiaľ máte radi tuhšiu omáčku môžte pridať ešte aj zátrepku z múky. Hotovo. 

A nezabudnite že ocot by mal byť jemne zohriaty ináč sa nám to môže celé zraziť.

Podávame s vajíčkom, varenými zemiakmi. Ja si rád k tomu pridávam opražené špekáčiky. Nezabudnite sledovať zloženie špekáčikov! (pôvodná receptúra hovorí o zložení 54% bravčového mäsa a 26% hovädzieho mäsa) Nie že sa vám pri pražení rozpadnú! :-) Prajem dobrú chuť!

K pečeným špekáčikom sa veľmi hodí aj cibuľový džem!!!