Odporúčaný príspevok

Čokoládový koláč

Pri nedávnom sledovaní televízie a prepínaní programov som zachytil recept na čokoládový koláč. Už neviem či to bola TV Paprika, alebo nejaký iný TV kanál. Každopádne sa pani kuchárka tvárila blažene pri degustácií. Recept bol jednoduchý. A keďže moja dcéra, asi o tri dni na to, chcela upiecť niečo "sladké", hovorím si, že tento jednoduchý čokoládový koláč by bolo niečo pre ňu. Tak som si len sadol do kuchyne a začal diktovať. Samozrejme som musel spomínať ako to v tom recepte bolo, keďže to boli americké hmotnostného jednotky. A tak sme aj vážili, zapisovali, keby že náhodou ten koláč bude tak chutný ako bol prezentovaný. Musím povedať, bol úžasný! Určite ho budeme opakovane, počas roku, znovu piecť. Suroviny: 200 g čokolády na varenie 6 vajec 170 g kryštálového cukru 170 g hnedého cukru 190 g hladkej múky 125 g masla 100 ml smotana na šľahanie (33%) Postup: Klasickú, otváraciu, okrúhlu formu na pečenie si vymastíme maslom, aj steny. N

Domáci jablkový kompót


Každý ho má rád. Tento rýchly kompót mi pripravovala moja stará mama. Vždy mi veľmi chutil. Teraz ho pripravujem ja svojim deťom. Ale majú ho radi aj dospelý, najmä ku pečeným kuracím stehnám. :-)

Postup na "Jablkový kompót od Babičky"a príprava je veľmi jednoduchá. Celé to stihnete za pár minút.

Čo budeme potrebovať:

1 kg jablká
0,75 l vody
šťava z polovice citrónu
3 až 6 polievkový lyžíc hnedého cukru (ak nemáte použite klasický biely cukor)
6 klinčekov (korenie)
1/2 kávovej lyžičky mletej škorice
1 tyčinka celej škorice
1/4 kávovej lyžice mletého muškátového oriešku (ak nepripravujete kompót pre deti)


Postup:

Do hrnca dáme vodu, pridáme šťavu z citrónu, cukor (množstvo podľa odrody jabĺk, niektoré sú kyslejšie preto treba pridať viac cukru) a premiešame. Jablká očistíme, zbavíme jadrovníku a nakrájame na mesiačiky. Dáme do hrnca, pridáme klinčeky, škoricu a za stáleho miešania privedieme do varu. Za občasného premiešania varíme 5 minút. Ochutnáme a poprípade pridáme ešte cukor, premiešame. Odstavíme a zakryjeme pokrievkou a necháme postáť ešte cca. 5 minút Môžeme podávať. Niektorí varia tento kompót aj 10 minút, ale ja mám rád jablká s pevnejšou konzistenciou.

Ja ho pripravuje deň vopred a po vychladnutí ho dám cez noc do chladničky. Studený je tiež skvelý!

A nezabudnite nájdete ma na Google+