Odporúčaný príspevok

Čokoládový koláč

Pri nedávnom sledovaní televízie a prepínaní programov som zachytil recept na čokoládový koláč. Už neviem či to bola TV Paprika, alebo nejaký iný TV kanál. Každopádne sa pani kuchárka tvárila blažene pri degustácií. Recept bol jednoduchý. A keďže moja dcéra, asi o tri dni na to, chcela upiecť niečo "sladké", hovorím si, že tento jednoduchý čokoládový koláč by bolo niečo pre ňu. Tak som si len sadol do kuchyne a začal diktovať. Samozrejme som musel spomínať ako to v tom recepte bolo, keďže to boli americké hmotnostného jednotky. A tak sme aj vážili, zapisovali, keby že náhodou ten koláč bude tak chutný ako bol prezentovaný. Musím povedať, bol úžasný! Určite ho budeme opakovane, počas roku, znovu piecť. Suroviny: 200 g čokolády na varenie 6 vajec 170 g kryštálového cukru 170 g hnedého cukru 190 g hladkej múky 125 g masla 100 ml smotana na šľahanie (33%) Postup: Klasickú, otváraciu, okrúhlu formu na pečenie si vymastíme maslom, aj steny. N

Jablkový koláčV poslednej dobe tu máme výraznú kampaň "Paulus vs. Ihnačák". Na tú stránku som samozrejme nazrel aj ja. Inšpirácia vždy poteší. Vyskúšal som pripraviť "Kysnutý vrkoč so Schwarzwaldskou šunkou a kyslou smotanou". Dielo sa podarilo ale výsledok ma až tak nenadchol, chýbalo mi tam niečo voňavé, napríklad rozmarín, možno nejaký ten cesnak. Ale celkový dojem bol dobrý, nie však skvelý! Samozrejme je to môj subjektívny "chuťový názor".

Nenechal som sa odradiť a vyskúšal aj "Škoricový koláč s jablkami". Ale ako to už u mňa býva, po prečítaní receptu som si ho jemne vylepšil a oplatilo sa. Pokiaľ chcete vyskúšať aj moju jemne upravenú verziu, tak nech sa páči.

Čo budeme potrebovať:

5 ks jabĺk (väčších)
120 g upražených pekanových orechov
5 vajec
1 hrnček hnedého kryštálového cukru
3/4 hrnčeka slnečnicového oleja
1 a 3/4 hrnčeka polohrubej múky
1 kávová lyžička jedlej sódy
1 a pol kávovej lyžičky prášku do pečiva
1/2 kávovej lyžice mletej škorice
1/2 kávovej lyžice mletých klinčekov
1/3 kávovej lyžice mletého muškátového orieška

Postup:

Pekanové orechy si nasekáme, nie úplne na jemno a opražíme v trúbe 8 minút na 160 stupňov. Jablká očistíme a nakrájame na plátky. V miske si vyšľaháme sneh z bielkov, pridáme (postupne) žĺtka a hnedý cukor, olej, nakrájané jablká a zapracúvame ostatné suroviny. Jedno jablko si necháme na zdobenie. Nakoniec pridáme pekanové oriešky, premiešame a hmotu vylejeme do pripravenej, najlepšie okrúhlej - "rozoberacej" nádoby. Túto sme samozrejme dobre vytreli maslom a vysypali múkou. Na vrch naukladáme zvyšné jablko a celý povrch ešte zasypeme jemne hnedým cukrom. Spraví nám to takú jemnú krstu na povrchu po upečení. Dáme do ohriatej trúby na 180 stupňov, na cca 45 minút. Treba to sledovať, prípadne si spravte klasický test so špáradlom.

Hotovo. Prajem dobrú chuť.
Pôvodný recept "Škoricový koláč s jablkami" nájdete tu na  Kuchynalidla.sk Teším sa na ďalšie recepty z tejto stránky na vyskúšanie.A nezabudnite si pripraviť aj kompót!