Odporúčaný príspevok

Čokoládový koláč

Pri nedávnom sledovaní televízie a prepínaní programov som zachytil recept na čokoládový koláč. Už neviem či to bola TV Paprika, alebo nejaký iný TV kanál. Každopádne sa pani kuchárka tvárila blažene pri degustácií. Recept bol jednoduchý. A keďže moja dcéra, asi o tri dni na to, chcela upiecť niečo "sladké", hovorím si, že tento jednoduchý čokoládový koláč by bolo niečo pre ňu. Tak som si len sadol do kuchyne a začal diktovať. Samozrejme som musel spomínať ako to v tom recepte bolo, keďže to boli americké hmotnostného jednotky. A tak sme aj vážili, zapisovali, keby že náhodou ten koláč bude tak chutný ako bol prezentovaný. Musím povedať, bol úžasný! Určite ho budeme opakovane, počas roku, znovu piecť. Suroviny: 200 g čokolády na varenie 6 vajec 170 g kryštálového cukru 170 g hnedého cukru 190 g hladkej múky 125 g masla 100 ml smotana na šľahanie (33%) Postup: Klasickú, otváraciu, okrúhlu formu na pečenie si vymastíme maslom, aj steny. N

Glazovaná mrkva s javorovým sirupom a badiánom

Čo takto vyskúšať niečo netradičné! Teda ak sa toto nenachádza bežne vo vašom jedálničku. 
Podtitul tohto receptu znie: "Slávnostná mrkva". Výsledný pokrm Vás svojou chuťou dokonale ohúri a budete nadmieru spokojný. Alebo, to je druhá možnosť, jednoducho Vám to nebude chutiť. Vyskúšané na vzorke ľudí s výsledným pomerom 8:1. Jednému bohužiaľ nechutilo :-(Suroviny.

10 mrkiev
250 g maslo
150 g hnedý cukor ( môže byť aj biely)
4 badián
2 kúsky celej škorice
350 ml voda
1 dcl javorový sirup
1/2 kávovej lyžičky soli

Postup.

Umyte a očistite mrkvu.
Na panvicu nalejte 400 ml vody a zohrejte. Pridajte maslo, cukor, badián, škoricu a soľ. Priveďte k varu. Znížte ohrev na minimum a pridajte mrkvu. Varte cca 30 minút až kým nie je mrkva celkom mäkká. Ak máte mrkvu staršiu, prípadne väčšiu, pridajte kľudne ešte 5 minút. Nakoniec prilejte javorový sirup a varte ešte tak cca. do 5 až 7 minút. Ak sa Vám zdá že ostalo veľa tekutiny, tak ju ešte pár minútami varenia zredukujte!


Môžete podávať ako prílohu k mäsu alebo ako zaujímavý teplý predkrm. Ako nápoj k receptu by som odporučil Cider!Toto je mierne upravený recept. 
Pôvodný zdroj receptu, kuchár Tom Kerridge.