Odporúčaný príspevok

Čokoládový koláč

Medovka lekárska


Oficiálny názov: Melissa Officinalis
Toto je jedna z mojich najobľúbenejších byliniek. Jej lístky majú charakteristickú vôňu ako keby citrónu zmiešanú z medom.

Bola pestovaná už v Stredomorí pred vyše 2000 rokmi. V gastronómií ma široké uplatnenie. Môžeme ju používať aj ako náhradu za citrónovú kôru. Je vynikajúcim osviežením do zeleninových a ovocných šalátov. Tak isto je vhodná do rôznych nátierok.
Úžasný je aj čaj, či už horúci alebo "ice tea", z tejto bylinky. Doporučujem letné osvieženie: medovka + hnedý cukor + ľadová drť a studená bublinková minerálka. Medovka je výborné korenie na ryby a hydinu, skvelú chuť dosiahnete aj pridávaním bylinky do rôznych dezertov a plniek.
Má upokojujúce účinky, skľudnuje zažívanie. Dokonca sa hovorí aj o zabránení "plešatosti". Medovke sa hovorí aj: "Bylinka dlhého života." Už kráľ Charles V ju denne pil a dožil sa úctyhodných 108 rokov. Pri varení je taktiež obľúbená kombinácia medovka + mäta. Tak isto je možné z lístkov medovky pripraviť relaxačný kúpeľ. Takže skvelá to bylinka.

A nakoniec recept na perfektnú marinádu, pre kuracie prsia:
20 lístkov čerstvej medovky, 3 strúčiky cesnaku, trocha soli, olivový olej, trocha hnedého cukru, "dižónska" horčica.Translate