Odporúčaný príspevok

Čokoládový koláč

Pri nedávnom sledovaní televízie a prepínaní programov som zachytil recept na čokoládový koláč. Už neviem či to bola TV Paprika, alebo nejaký iný TV kanál. Každopádne sa pani kuchárka tvárila blažene pri degustácií. Recept bol jednoduchý. A keďže moja dcéra, asi o tri dni na to, chcela upiecť niečo "sladké", hovorím si, že tento jednoduchý čokoládový koláč by bolo niečo pre ňu. Tak som si len sadol do kuchyne a začal diktovať. Samozrejme som musel spomínať ako to v tom recepte bolo, keďže to boli americké hmotnostného jednotky. A tak sme aj vážili, zapisovali, keby že náhodou ten koláč bude tak chutný ako bol prezentovaný. Musím povedať, bol úžasný! Určite ho budeme opakovane, počas roku, znovu piecť. Suroviny: 200 g čokolády na varenie 6 vajec 170 g kryštálového cukru 170 g hnedého cukru 190 g hladkej múky 125 g masla 100 ml smotana na šľahanie (33%) Postup: Klasickú, otváraciu, okrúhlu formu na pečenie si vymastíme maslom, aj steny. N

Čistené vlašské orechy v púpavovom mede
Cez víkend som bol mimo Bratislavy, bez manželky :-)  Rozmýšľal som, čo jej prinesiem z víkendového výletu. Stál som záhrade rodinného domu a pozerám okolo seba. Vidím orechy a rozkvitnuté kvety púpav. Mimochodom bolo 3. novembra, takto neskoro som ešte púpavy nevidel kvitnúť. A bolo rozhodnuté spravím púpavový med s vlašskými orechami.

Čo budeme potrebovať:

cca 500 kvietkov púpavy,
5,5 dl vody,
1,6 kg kryštálového cukru,
šťava z 0,5 citrónu.
Pomer odporúčam dodržiavať, lebo ho mám už dobre odskúšaný!

Postup:


Vlašské orechy zalejeme vriacou vodou a necháme stáť 5-7 minút. Zlejeme a príborovým nožom sťahujeme kožu z každého orechu. Je to riadna "babračka", to mi verte ale čo by manžel nespravil pre svoju manželku. Keď to robíte ručne a poriadne, tak očistenie orechov na jednu menšiu fľaštičku trvá aj dve hodiny.


No ale možno dostanete aj pusu :-)


Púpavový med

Čerstvé kvety zbavíme prípadných chrobákov, zalejeme vriacou vodou  a lúhujeme cca 3 hodiny. Kvety potom precedíme, pridáme cukor, citrónovú šťavu a varíme za občasného miešania ešte cca 20 minút, to uvidíte podľa hustoty medu. Takto pripravený medom zalejeme očistené orechy, ktoré sme už dali do fľaštičky  zatvoríme a prevrátime hore dnom na cca 1 hodinu. Hotovo.

Zvyšok nalejeme do umytých a suchých zaváracích pohárov, uzavrieme viečkom a odložíme na suché
chladné miesto.
Púpavový med je skvelý na zmrzlinu, chlieb, do čaju a podobne...Prajem dobrú chuť a veľa trpezlivosti pri očistení orechov!