Odporúčaný príspevok

Čokoládový koláč

Pri nedávnom sledovaní televízie a prepínaní programov som zachytil recept na čokoládový koláč. Už neviem či to bola TV Paprika, alebo nejaký iný TV kanál. Každopádne sa pani kuchárka tvárila blažene pri degustácií. Recept bol jednoduchý. A keďže moja dcéra, asi o tri dni na to, chcela upiecť niečo "sladké", hovorím si, že tento jednoduchý čokoládový koláč by bolo niečo pre ňu. Tak som si len sadol do kuchyne a začal diktovať. Samozrejme som musel spomínať ako to v tom recepte bolo, keďže to boli americké hmotnostného jednotky. A tak sme aj vážili, zapisovali, keby že náhodou ten koláč bude tak chutný ako bol prezentovaný. Musím povedať, bol úžasný! Určite ho budeme opakovane, počas roku, znovu piecť. Suroviny: 200 g čokolády na varenie 6 vajec 170 g kryštálového cukru 170 g hnedého cukru 190 g hladkej múky 125 g masla 100 ml smotana na šľahanie (33%) Postup: Klasickú, otváraciu, okrúhlu formu na pečenie si vymastíme maslom, aj steny. N

Molekulárna gastronómia


Molekulárna gastronómia. Čo to vlastne je? Pri varení vznikajú rôzne fyzikálne a chemické reakcie. To vieme všetci a vedeli to aj kuchári z minulosti. Ale v dnešnej dobe začali kuchári v molekulárnej gastronómií tie procesy skúmať a využívať na ozvláštnenie ich výsledných pokrmov. A ako sa to deje? Využívajú sa novodobé technologické poznatky zmenou štruktúry, vzhľadu a chuti jedál. Boli vyvinuté nové prísady, ktoré napríklad menia molekulárnu štruktúru zeleniny, ich pridaním sa narušujú chemické väzby. Napríklad z mrkvovej šťavy, môžete pridaním takzvaných "textúr" (čo sú vlastne práškové prísady), vytvoriť veľmi zaujímavú mrkvovú penu na tanieri. Taktiež, čo je veľmi zaujímavé,  sa v molekulárnej gastronómií používa aj 95 - percentný alkohol. 

Výsledok na tanieri zákazníkov buď ohúri, vzhľadom k tomu že výsledný pokrm pripomína rôzne geometrické tvary ako napríklad guľa, trojuholník a rôzne kvádre, alebo ich to nenadchne. Predsa len sa z toho nijak moc nenajedia. Ale estetika tam je, to treba nechať. Však tie obrázky pod článkom stoja za to!

Tieto jedlá sa podávajú v malinkých porciách. Nekrájate ich príborom,  neprežúvate ale rovno prehĺtate. Niekedy ani neviete čo to na tanieri máte, to zistíte až keď si to dáte do úst. Samozrejme že musíte poznať chute potravín. Napríklad pri konzumácií kalerábu pripravovaného molekulárnou gastronómiou, môžete zabudnúť na chrumkanie. :-) Možno ho dostanete naservírovaný v tvare penovej červenej pyramídy!

Ale ako som už spomínal, estetika je úžasná!Zdroj obrázkov via: Molekula-R Flavors
vlastníci projektu: Sylvie Racicot, Chez Valois
zdroj inšpirácie: equark.sk