Odporúčaný príspevok

Čokoládový koláč

Pri nedávnom sledovaní televízie a prepínaní programov som zachytil recept na čokoládový koláč. Už neviem či to bola TV Paprika, alebo nejaký iný TV kanál. Každopádne sa pani kuchárka tvárila blažene pri degustácií. Recept bol jednoduchý. A keďže moja dcéra, asi o tri dni na to, chcela upiecť niečo "sladké", hovorím si, že tento jednoduchý čokoládový koláč by bolo niečo pre ňu. Tak som si len sadol do kuchyne a začal diktovať. Samozrejme som musel spomínať ako to v tom recepte bolo, keďže to boli americké hmotnostného jednotky. A tak sme aj vážili, zapisovali, keby že náhodou ten koláč bude tak chutný ako bol prezentovaný. Musím povedať, bol úžasný! Určite ho budeme opakovane, počas roku, znovu piecť. Suroviny: 200 g čokolády na varenie 6 vajec 170 g kryštálového cukru 170 g hnedého cukru 190 g hladkej múky 125 g masla 100 ml smotana na šľahanie (33%) Postup: Klasickú, otváraciu, okrúhlu formu na pečenie si vymastíme maslom, aj steny. N

Špagety "Carbonara"... alebo ako pripravujem ja "Špagety Carbonara". Klasický taliansky recept poznám. A určite aj mnohí z vás. Je veľmi chutný a jednoducho sa pripravuje. Pri príprave sa používajú výraznejšie (zrejúce) syry ako napríklad Pecorino Romano alebo Parmigiano Reggiano. Viete o tom že pri príprave Carbonara môžete použiť aj fettuccine, bucatini, rigatoni ?

Recept vznikol v polovici 20. storočia. 

Fettuccine - via: Wikimedia Commons

Bucatini - via: Wikimedia Commons

Rigatoni - via: Wikimedia Commons
Niekto pridáva celé vajcia, niekto len žĺtky. Ja patrím k tým druhým. Ale poďme k mojej variante receptu.

Čo budeme potrebovať: 
500 g špagety (ja rád používam Barilla) 
120 g tvrdý zrejúci syr 
240 g kyslá smotana 16%
130 g údená, pekne prerastená slanina
4 strúčiky cesnaku
za hrsť čerstvej bazalky
2 žĺtky
30 g masla
trocha oleja (na varenie cestovín)
soľ, čierne mleté korenie

Postup: 
Na panvici s hrubším dnom si opečieme slaninu nakrájanú na kocky. Opečené kocky vyberieme a na výpeku, ktorý nám vznikol, opečieme na jemné kocky nakrájané strúčiky cesnaku, s pridaním masla. Uvaríme si špagety v presolenej vode spolu s trochou oleja. Tvrdý syr si nastrúhame, bazalku nasekáme a obe ingrediencie rozdelíme na polovicu. Do misky si dáme smotanu, soľ, čierne korenie dva žĺtky, polovicu bazalky a polovicu syru. Dobre premiešame. 

V panvici s opraženým cesnakom jemne opražíme uvarené špagety. Vyberieme a dáme na jednotlivé taniere (porcie). Do panvice pridáme pripravenú smotanovú zmes, pridáme tri polievkové lyžice vody z uvarených špagiet a jemne, ako sa hovorí, prehrejeme. Nechceme uvariť vajíčka. Celé to musí byť vláčne. 

Omáčkou prelejeme pripravené porcie špagiet posypeme zostávajúcou polovicou postrúhaného syra a posypeme slaninkou. Na vrch pridáme druhú časť čerstvo nasekanej bazalky.Prajem dobrú chuť +iGurman.com