Odporúčaný príspevok

Čokoládový koláč

Pri nedávnom sledovaní televízie a prepínaní programov som zachytil recept na čokoládový koláč. Už neviem či to bola TV Paprika, alebo nejaký iný TV kanál. Každopádne sa pani kuchárka tvárila blažene pri degustácií. Recept bol jednoduchý. A keďže moja dcéra, asi o tri dni na to, chcela upiecť niečo "sladké", hovorím si, že tento jednoduchý čokoládový koláč by bolo niečo pre ňu. Tak som si len sadol do kuchyne a začal diktovať. Samozrejme som musel spomínať ako to v tom recepte bolo, keďže to boli americké hmotnostného jednotky. A tak sme aj vážili, zapisovali, keby že náhodou ten koláč bude tak chutný ako bol prezentovaný. Musím povedať, bol úžasný! Určite ho budeme opakovane, počas roku, znovu piecť. Suroviny: 200 g čokolády na varenie 6 vajec 170 g kryštálového cukru 170 g hnedého cukru 190 g hladkej múky 125 g masla 100 ml smotana na šľahanie (33%) Postup: Klasickú, otváraciu, okrúhlu formu na pečenie si vymastíme maslom, aj steny. N

Kávové zrná
Tak toto ešte do Vianoc určite stihnete spraviť. Kávové zrná sú veľmi obľúbené vianočné pečivo a kto ich nepoznáte, tak si ich určite pripravte. Hotové sú za chvíľu a výsledok tohto snaženia stojí za to. Existuje množstvo variácií, ale v jednoduchosti je krása, v tomto prípade chuť. V celej mojej rodine a medzi priateľmi sú veľmi obľúbené a každý sa ma pýta: Kávové zrná už máš? A ja rád odpoviem mám!
Ako na to.


Čo budeme potrebovať:

4 balíčky Marina keksov
125 g masla /určite ale používajte skutočné maslo - stojí viac ale chuť ničím nenahradíte!/
(v tomto prípade ho Herou nazameníte!)
práškový cukor podľa chuti (ja nešetrím)
kakao tiež podľa chuti, ale najmenej 3 polievkové lyžice
veľmi silná káva cca.0,5 dcl. (uvidíte podľa konzistencie, môžete aj trochu viac)
trocha rumu, prípadne rumovú esenciu (keď nie je, tak škoda :-)

Marina kekse rozmixujeme v mixéri na jemnú drť a pridáme všetky ingrediencie a vypracujeme cesto.
Formujeme malé kávové zrná, tým spôsobom: spravíme si guličky, jemne pritlačíme, vyformujeme na požadovaný tvar a opäť jemne pritlačíme, buď tenkou vareškou alebo ceruzkou, spravíme stredom priehlbinku, nech nám to vyzerá ako kávové zrno. Hotové potrieme polevou, alebo čokoládou. Ja som si spravil polevu opäť z roztopeného Mikuláša, trochu masla a trochu zo zvyšku kávy. Takže bola aj poleva kávová.


Výsledok už mám aj odobrený dnešnou návštevou, výrokom: Skvelé!!!
Takže určite vyskúšajte!
pôvodný článok: Date: 18. decembra 2009