Odporúčaný príspevok

Čokoládový koláč

Pri nedávnom sledovaní televízie a prepínaní programov som zachytil recept na čokoládový koláč. Už neviem či to bola TV Paprika, alebo nejaký iný TV kanál. Každopádne sa pani kuchárka tvárila blažene pri degustácií. Recept bol jednoduchý. A keďže moja dcéra, asi o tri dni na to, chcela upiecť niečo "sladké", hovorím si, že tento jednoduchý čokoládový koláč by bolo niečo pre ňu. Tak som si len sadol do kuchyne a začal diktovať. Samozrejme som musel spomínať ako to v tom recepte bolo, keďže to boli americké hmotnostného jednotky. A tak sme aj vážili, zapisovali, keby že náhodou ten koláč bude tak chutný ako bol prezentovaný. Musím povedať, bol úžasný! Určite ho budeme opakovane, počas roku, znovu piecť. Suroviny: 200 g čokolády na varenie 6 vajec 170 g kryštálového cukru 170 g hnedého cukru 190 g hladkej múky 125 g masla 100 ml smotana na šľahanie (33%) Postup: Klasickú, otváraciu, okrúhlu formu na pečenie si vymastíme maslom, aj steny. N

Kokosový orech - mladýHovorí sa, že je to jeden z najväčších darov prírody. Je veľmi obľúbená v tropických oblastiach Ázie a v oblastiach Trinidad a Tobago. Voda z mladého kokosového orecha je nasladlá, má svoju typickú chuť a hlavne veľmi výživná. Mladý orech identifikujete veľmi ľahko. Má zelenú kožu z tmavými škvrnami. Tie čo sa predávajú väčšinou v obchodoch u nás, hnedé a chlpaté sú už dozreté plody. Dokážu pláva na morskej hladine aj niekoľko mesiacov bez poškodenia. Kokosová palma je praveká rastlina. Je považovaná za najužitočnejší strom na svete. Poskytuje jedlo, pitie, prístrešie, oblečenie, ale aj finančné zabezpečenie a mnohé iné veci. Napríklad v Indii je kokosová palma /kalpa vriksha/ prekladaná ako "strom, ktorý poskytne všetko".


Späť ale k mladému kokosovému orechu. Davnejšie som videl film s Jackie Chan, kde dával ranenému infúziu priamo z mladého kokosového orecha. A na internete som zistil, že je to možné. Už počas druhej svetovej vojny tento postup, bol v kritických prípadoch bežne využívaný. Kokosy sú prírodné vodné filtre. Voda putuje cez mnoho vlákien až 9 mesiacov, kde je sterilne uložená. Táto kokosová voda je čistá a jedna z najväčších zdrojov elektrolytov na svete. Kokosové orechy sú vynikajúce čistenie krvi. Má veľmi podobné zloženie ako naša krvná plazma a preto je ju možné použí k zvýšeniu objemu krvi - takže ideálná nudzová transfúzia krvnej plazmy. A Jackie Chan to vie!!! Kokosová voda obsahuje draslík, horčík, kalcium, železo, fosfor, sodík, zinok, manganese - mangán, selén, vitamín C, B6, niacín, amino kyseliny a mnoho iného. Ten zoznam sa dá nájsť  na USDA National Nutrient Database. Snižuje riziko vzniku vysokého krvného tlaku a mrtvici. Používa sa pri liečbe podvýživy a dehydratácie. Je veľmi užitočná aj pri úplavici a cholere v zaostalých častiach sveta. Ďalej pomáha pri trávení, je močopudná, znižuje arteriálny tlak, odstraňuje otoky rúk a nôh, uvoľňuje krče a bolesti brucha, lieči poškodenia vyvolané antibiotikami v tráviacom trakte. Dokonca je vhodná aj pre kojencov s črevnými ťažkosťami. Veľmi obľúbená je medzi športovcami. Voda z mladého kokosového orecha sa hovorí aj ako prírodné "Gatorade", určite poznáte ten nápoj pre športovcov. A dokonca niečo aj pre mužou: napomáha pri zvyšovaní počtu spermií. A odporúčaná je aj pre tehotné mamičky. Horšie je to z ich zháňaním. V našich končinách sa bežne predávajú len tie chlpaté, hnedé kokosy, mladé kokosy je problém zohnať. Alebo to robte ako ja. Kupujem v aziských bistrách, kde sa dá bežne zohnať v plechovke - voda z mladých kokosov. Ich cena sa pohybuje max. do 2 euro. Čo nie je veľa a za vyskúšanie to stojí. Ale videl som tie plechovky aj hypermarkete. A bez problémov si ich môžete objednať aj cez internetové obchody. Tak dúfam, že som Vás aspoň trocha navnadil na ochutnanie.
Gabriel