Odporúčaný príspevok

Čokoládový koláč

Pri nedávnom sledovaní televízie a prepínaní programov som zachytil recept na čokoládový koláč. Už neviem či to bola TV Paprika, alebo nejaký iný TV kanál. Každopádne sa pani kuchárka tvárila blažene pri degustácií. Recept bol jednoduchý. A keďže moja dcéra, asi o tri dni na to, chcela upiecť niečo "sladké", hovorím si, že tento jednoduchý čokoládový koláč by bolo niečo pre ňu. Tak som si len sadol do kuchyne a začal diktovať. Samozrejme som musel spomínať ako to v tom recepte bolo, keďže to boli americké hmotnostného jednotky. A tak sme aj vážili, zapisovali, keby že náhodou ten koláč bude tak chutný ako bol prezentovaný. Musím povedať, bol úžasný! Určite ho budeme opakovane, počas roku, znovu piecť. Suroviny: 200 g čokolády na varenie 6 vajec 170 g kryštálového cukru 170 g hnedého cukru 190 g hladkej múky 125 g masla 100 ml smotana na šľahanie (33%) Postup: Klasickú, otváraciu, okrúhlu formu na pečenie si vymastíme maslom, aj steny. N

Javorový sirup, čo s ním ?Určite ste si všimli, že sa mi na blogu objavila reklama na javorový sirup. Obsiahlejšie som o javorovom sirupe písal v článku tu. Nezabudnite si ho prečítať, možno sa niečo nové dozviete.

Nedávno som mal rozhovor so svojim kamarátom na tému javorový sirup. Vravel mi, že ho dostal pred 2 mesiacmi ako darček a že ho má doma v chladničke a nevie čo sním. Pýtal sa, že na čo všetko sa dá použiť. Odpovedal som: Na čo ťa len napadne. Skúšaj, kombinuj chute a uvidíš. Možností je nespočet. Tak ako sa dá napríklad kombinovať chuť horkej čokolády a Cabernet Sauvignon, tak to ide aj s javorovým sirupom.

Narýchlo ma napadli dve kombinácie, ktoré som vyskúšal, pripravil a Vám ponúkam na vyskúšanie.

Prvá je momentálne aktuálne "letné osvieženie"Potrebujeme:
 • jeden žltý melón
 • vanilkovú zmrzlinu
 • javorový sirup
 • javorový cukor
 • čokoládové trubičky s logom "igurman" :-)
Žltý melón si malou lyžičkou vydlabeme spôsobom, aby nám ostali väčšie kúsky, Pridáme kúsky zmrzliny, posypeme javorovým cukrom a jemne zalejeme javorovým sirupom. Zdobíme tým čo máme práve doma.

Táto kombinácia melónu a sirupu stojí naozaj za vyskúšanie.
Skúšal som to aj s dyňou červenou a ani to nie je marné! .-)

Druhá kombinácie je "slovenská klasika" Spaghetti s vlašskými orechami a javorovým sirupomPotrebujeme:
 • Spaghetti /množstvo podľa počtu stravníkov/
 • olej /nie olivový!/
 • hrsť vlašských orechov
 • strúhanku
 • trošku masla
 • práškový cukor
 • javorový sirup
Spaghetti si rozlámeme na 4 časti (mám menšie deti, preto lámem) a klasicky uvaríme cca 7-8 minút. Scedíme do misky a pokvapkáme trochou oleja a dobre premiešame. Na masle si popražíme strúhanku, nie moc, len nech chytí peknú farbu a jemnú chuť. Strúhanku nasypeme do misky so Spaghetti -ami :-) a premiešame.  Potom klasicky dáme na tanier posypeme práškovým cukrom a pomletými orechami a polejeme javorovým sirupom, nešetríme.
Kto toto nevyskúšal, fakt neuverí aké je to skvelé! 


Dobrý obchod na kvalitné javorové produkty nájdete na tu
Kedže mám na blogu ich reklamu, tak mám ten obchod vyskúšaný, rýchla a bezproblémová dodávka aj na dobierku. Tých javorových produktov je tam viac. Skúšal som od nich aj javorové maslo a je skvelé! Ja ho napríklad mám rád vychladené z chladničky a len tak, kávovou lyžičkou. Moja manželka si toto maslo natiera na plátky jablka. A sme opäť pri kombinácií chutí, ako vidieť tých je nespočetne.