Odporúčaný príspevok

Čokoládový koláč

Pri nedávnom sledovaní televízie a prepínaní programov som zachytil recept na čokoládový koláč. Už neviem či to bola TV Paprika, alebo nejaký iný TV kanál. Každopádne sa pani kuchárka tvárila blažene pri degustácií. Recept bol jednoduchý. A keďže moja dcéra, asi o tri dni na to, chcela upiecť niečo "sladké", hovorím si, že tento jednoduchý čokoládový koláč by bolo niečo pre ňu. Tak som si len sadol do kuchyne a začal diktovať. Samozrejme som musel spomínať ako to v tom recepte bolo, keďže to boli americké hmotnostného jednotky. A tak sme aj vážili, zapisovali, keby že náhodou ten koláč bude tak chutný ako bol prezentovaný. Musím povedať, bol úžasný! Určite ho budeme opakovane, počas roku, znovu piecť. Suroviny: 200 g čokolády na varenie 6 vajec 170 g kryštálového cukru 170 g hnedého cukru 190 g hladkej múky 125 g masla 100 ml smotana na šľahanie (33%) Postup: Klasickú, otváraciu, okrúhlu formu na pečenie si vymastíme maslom, aj steny. N

Cibuľový džemTalianska alebo francúzska špecialita? Ťažko povedať, hlavne že vynikajúco chutí! Príprava je nenáročná a výsledok oslňujúci.

Niekto túto špecialitu má rád vychladenú s chladničky a niekto zasa teplú. Môžeme ju podávať ku grilovanému mäsu, obzvlášť je vhodná k pečenému mäsu, na topinky, k hamburgerom alebo len tak na "jednohubky". A aby som nezabudol, dokonalé k divine!

Čo budeme potrebovať:

500 g červenej cibule
500 ml červeného vína
120 ml medu
120 ml oleja
120 ml červeného vínneho octu
1 citrón (najlepšie Bio, lebo budeme pridávať aj kôru.)
soľ a mleté čierne korenie

Postup:

V hrnci (taký kde sa nám to nepripáli) si zohrejeme olej a pridáme na kolieska nakrájanú cibuľu.
Pridáme soľ a korenie, varíme na strednom ohni cca 5 minút. (V pôvodnom recepte sa píše 3 až 5, ale tých 5 minút treba.)

Prilejeme víno a varíme odkryté až dovtedy keď sa nám víno skoro úplne neodparí. (Chvíľku to trvá.)

V ďalšom hrnci si povaríme med, približne 3 minúty, kým nám nechytí peknú karamelovú farbu. Pridáme ocot a povaríme ešte tak 5 minút. Medovú zmes prilejeme k cibuli. Varíme ďalších 15 minút, kým nezískame medovú konzistenciu.

Nakoniec pridáme citrónovú kôru a šťavu. Podľa chuti ešte pokoreníme a dosolíme.
Ja som ešte pridával aj trošku naviac.

Prajem dobrú chuť +iGurman.com

Zdroj inšpirácie: časopis Dobré jedlo č.01/2013