Odporúčaný príspevok

Čokoládový koláč

Pri nedávnom sledovaní televízie a prepínaní programov som zachytil recept na čokoládový koláč. Už neviem či to bola TV Paprika, alebo nejaký iný TV kanál. Každopádne sa pani kuchárka tvárila blažene pri degustácií. Recept bol jednoduchý. A keďže moja dcéra, asi o tri dni na to, chcela upiecť niečo "sladké", hovorím si, že tento jednoduchý čokoládový koláč by bolo niečo pre ňu. Tak som si len sadol do kuchyne a začal diktovať. Samozrejme som musel spomínať ako to v tom recepte bolo, keďže to boli americké hmotnostného jednotky. A tak sme aj vážili, zapisovali, keby že náhodou ten koláč bude tak chutný ako bol prezentovaný. Musím povedať, bol úžasný! Určite ho budeme opakovane, počas roku, znovu piecť. Suroviny: 200 g čokolády na varenie 6 vajec 170 g kryštálového cukru 170 g hnedého cukru 190 g hladkej múky 125 g masla 100 ml smotana na šľahanie (33%) Postup: Klasickú, otváraciu, okrúhlu formu na pečenie si vymastíme maslom, aj steny. N

Plnené tortičky


Včera som pripravil viac druhov vianočného pečiva, tak ešte pridávam ďalší recept. "Vianočné pečivo", ktoré chutí každému. Skoro :-)

Čo budeme potrebovať:

200 g masla
100 g práškového cukru
3 žĺtky
375 g hladkej múky

Plnka: 1/2 "salko" (polovica nám ostala z tohto receptu na vianočné thajské sušienky)
          50 g čokoládovej polevy (ostalo nám zase z tohto čokoládovo-mandľové makrónky)
           zdobiace guličky

Postup:

Z masla, cukru, žĺtkov a hladkej múky si pripravíme cesto. Poriadne vypracujeme! Dáme na 20 minút oddychovať do chladničky. Rúru si predhrejeme na 200 stupňov. Cesto vyberieme z chladničky a plníme do košíčkových  formičiek po stranách, tak že nám vnútro ostáva voľné na plnku. Formičky netreba vymasťovať pôjdu vyklopiť jemným ťuknutím na tanier. Aspoň mne to ide bez problémov :-)
Dáme piecť na 10 minút. Vyberieme a necháme vychladnúť. Dám to na balkón a je to hneď.

Po vychladnutí košíčkov plníme skaramelizovaným "salkom". viď obrázok "Salko treba variť v zavretej plechovke 3 hodiny". Budeme potrebovať len polovicu plechovky. Preto som hore pridal recept kde treba tiež polovicu plechovky "salka"


Potom rozpustíme čokoládovú polevu, prípadne použijeme tú čo nám ostala z predchádzajúceho receptu.
Nalejeme na košíčky aby sme zakryli "salko" Ozdobíme farebnými guličkami, prípadne tým čo máme.P.S. Ďakujem mojej dcére za výdatnú pomoc. Ale bavilo ju to! Guličky boli všade! :-)

A nezabudnite si upiecť Snehové pusinky